Inkstų sveikata ir ligos

ekha

Pagrindiniai teiginiai

Šiame pranešime pateikiami svarbiausi duomenys apie inkstų vaidmenį sveikatoje ir ligose. Aprašomos inkstų funkcijos ir jų svarba sveikatai, bei inkstų nepakankamumo keliami iššūkiai sergantiesiems inkstų ligomis bei nacionalinėms sveikatos priežiūros tarnyboms, teikiančioms būtiną pagalbą bei gydymą. Net ir nestiprių inkstų pažeidimų keliama grėsmė šiuo metu pripažįstama ypač reikšminga. Nors šie pažeidimai yra plačiai paplitę bei dažnai besimptomiai, jie neretai sukelia sunkius nepageidaujamus padarinius ilgalaikei individų sveikatai.

Kur yra inkstai ir kodėl jie tokie svarbūs?

Žmonės turi du inkstus, kurie yra prigludę prie užpakalinės pilvo sienos. Juos su šlapimo pūsle jungia šlapimtakiai. Pagrindinė inkstų funkcija – filtruoti kraują ir taip gaminti šlapimą, kuriuo iš organizmo šalinamas vandens ir druskų perteklius, kartu su toksiniais metabolizmo produktais. Todėl inkstai svarbūs palaikant reikiamą vandens kiekį žmogaus kūne ir normalią cheminę kraujo sudėtį. Kita mažiau pastebima, bet lygiai svarbi inkstų funkcija yra gaminti ir išskirti į kraują tam tikras medžiagas, kurios reguliuoja kraujo spaudimą, palaiko sveikus kaulus bei apsaugo nuo mažakraujystės.

Tinkamai funkcionuojantys inkstai yra svarbūs sveikatai. Jau seniai žinoma, jog mirtis yra neišvengiama kai visiškai sutrinka inkstų funkcija, nebent pradedamas gydymas inkstų dializės aparatu ar atliekama inksto transplantacija – šie du gydymo metodai vadinami pakaitine inkstų terapija (PIT). Inkstų nepakankamumas yra palyginus retas, tuo tarpu mažiau pavojinga lėtinė inkstų liga (LIL) kur kas labiau paplitusi ir dažnai būna be simptomų. Šiuo metu jau žinoma, jog netgi ankstyva LIL turi ilgalaikes pasekmes sveikatai ne tik dėl polinkio toliau progresuoti iki inkstų nepakankamumo, bet ir dėl padidėjusios širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo rizikos.

Kas yra lėtinė inkstų liga?

Lėtine inkstų liga vadinamas nuolatinis negrįžtamas inkstų pažeidimas. Ankstyvosiomis stadijomis inkstuose gali būti tik nedideli struktūriniai pokyčiai. Dažnai šie pažeidimai yra linkę progresuoti, jei nėra laiku diagnozuojami ir gydomi. Vienas iš ankstyvosios LIL požymių yra nedidelis baltymo kiekis, randamas šlapime. Vėlesnėse LIL stadijose pakinta cheminė kraujo sudėtis, sumažėja eritrocitų kiekis kraujyje, pakinta kaulų masė ir galiausiai gali prireikti dializių ar inkstų transplantacijos. Mažiausiai 8% (40 milijonų) Europos gyventojų turi tam tikro laipsnio LIL. Šis skaičiuos kasmet didėja, ir jei tai tęsis toliau, per kitą dešimtmetį žmonių, sergančių LIL, skaičius gali padvigubėti.

Kas sukelia lėtinę inkstų ligą?

Daug įvairių būklių gali pažeisti inkstus. Anksčiau LIL dažniausiai sukeldavo įvairūs uždegimai ar paveldimos priežastys. Visuomenės senėjimo procesas ir pasaulinė diabeto epidemija lėmė žymius pokyčius, ir šiuo metu pagrindinės LIL priežastys yra diabetas, aukštas kraujospūdis bei kitos kraujagyslių ligos. Kadangi dauguma sveikatos priežiūros specialistų reguliariai netikrina šiomis padidintos rizikos ligomis sergančiųjų inkstų būklės, dauguma pacientų nė nežino, kad jų inkstai gali būti pažeisti ir ši inkstų liga gali progresuoti bei lemti kardiovaskulines komplikacijas. Vis dar būtinas geresnis pagrindinių ligos mechanizmų, dalyvaujančių inkstų pažeidimo išsivystime, mokslinis supratimas, idant skatinti naujovių įdiegimą, pagerinant diagnostiką ir gydymą.

Ar rimta ši problema Europoje?

Šiuo metu daugiau nei 250 000 pacientų Europoje yra dializuojami ar turi transplantuotą inkstą. Prieš penkiolika metų tokių pacientų buvo perpus mažiau. Jei šios tendencijos išliks, nacionalinės vyriausybės turės skirti nuo 3 iki 5% metinio sveikatos apsaugos biudžeto inkstų pakaitinei terapijai, neįskaičiuojant papildomų medicininių išlaidų, pablogėjusios gyvenimo kokybės ir išgyvenamumo, padidėjusio ligotumo ir sumažėjusio darbingumo. Pacientai, gydomi pakaitine inkstų terapija, susiduria su didelėmis problemomis: paslaugų prieinamumas, apimtis ir kokybė labai skiriasi įvairiose Europos šalyse ir svarbiausia, kad inkstų transplantacijos, kaip geriausio ir finansiškai efektyviausio gydymo, galimybės yra stipriai apribotos dėl donorinių inkstų trūkumo.

Kokių veiksmų galima būtų imtis europiniu lygiu?

Inkstų ligos meta rimtą iššūkį Europos gyventojams, jų šeimoms ir visiems, atsakingiems už šių pacientų sveikatos priežiūrą. EKHA mano, jog būtini nemaži pokyčiai, kad būtų galima užtikrinti geriausią įmanomą gydymą visiems Europos Sąjungos gyventojams, jau sergantiems inkstų ligomis. Būtina efektyvi strategija, apsauganti nuo lėtinės inkstų ligos išsivystymo, jos progresavimo iki inkstų nepakankamumo bei su ja susijusių širdies bei kraujagyslių ligų. Ir tai vienintelis būdas išvengti greito finansinių išlaidų dėl inkstų ligų augimo. EKHA nuomone, ES ir nacionalinių vyriausybių bendradarbiavimas yra būtinas, kad strategija būtų sėkminga ir inkstų ligomis sergančiųjų ateitis būtų sveikesnė ir šviesesnė.

EKHA rekomendacijos Europos Sąjungai

Pateikiamos šešios EKHA visapusiškos strategijos rekomendacijos, padėsiančios įveikti inkstų ligą bei jos pasekmes Europos Sąjungoje.

  1. Skatinti LIL prevenciją, didinant visuomenės supratimą apie išvengiamas inkstų pažeidimo priežastis.
  2. Skatinti ankstyvą LIL diagnostiką 27-iose ES šalyse, užtikrinant, jog didelės rizikos grupės pacientai bus reguliariai tikrinami dėl inkstų ligos.
  3. Skatinti tyrimus, kurie suteiktų daugiau informacijos apie mechanizmus, atsakingus už inkstų pažeidimą, bei skatintų tolesnį ankstyvos diagnostikos metodų vystimąsi.
  4. Skatinti informacijos pasikeitimą tarp ES šalių ir tarp įvairių su inkstų ligomis susijusių sričių specialistų (mokslininkų, gydytojų, slaugytojų, kitų sričių darbuotojų bei pacientų).
  5. Užtikrinti, jog visi Europos Sąjungos gyventojai, sergantys LIL, gautų sveikatos priežiūros paslaugas, kurios galėtų sumažinti LIL progresavimo iki inkstų nepakankamumo bei kitų LIL pasekmių, įtraukiant ir širdies ligas, riziką.
  6. Užtikrinti, jog geros kokybės inkstų pakaitinį gydymą, įskaitant ir inkstų transplantaciją, gautų visi 27-iose ES šalyse gyvenantys pacientai, kuriems šis gydymas yra būtinas.

 

Daugiau informacijos:

Prof. Marius Miglinas

VU ligoninės Santariškių klinikos
Nefrologijos centro direktorius

Tel. (8 5) 236 5099
El. pastas:  marius.miglinas@santa.lt